17.03.2020

Systemy sterowania maszynami CNC

Kategorie: Polska, Rynek, Wydarzenia
Fot.: EBMiA

Systemy sterowania maszynami CNC – na co zwrócić uwagę przed zakupem?


Maszyny CNC to urządzenia, które sterowane są za pomocą komputerów. Dzięki temu gwarantują niezwykle efektywną, a także precyzyjną pracę. Przeznaczone są do wielu różnorodnych czynności, np. do cięcia, wykrawania, frezowania lub wypalania. Sterowanie maszynami CNC wymaga podstawowej wiedzy, jednak nie jest bardzo trudne. Najważniejsza jest tu umiejętność sterowania urządzeniem, ponieważ ma to w głównej mierze wpływ na dokładność i płynność ruchów maszyny. 

System sterowania maszynami CNC odgrywa jedną z najważniejszych ról, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie sprzętu. Ważne, by był on odpowiednio zintegrowany z urządzeniem oraz gwarantował stałą kontrolę oraz analizę ruchów maszyny CNC. 

Co warto wiedzieć o systemach sterowania maszynami CNC?
System sterowania maszynami CNC odpowiada za to, jakie funkcje spełnia urządzenie. Każdy typ oprogramowania posiada bowiem inny poziom zaawansowania. Na przykład podstawowe wersji pozwalają na jedynie na wgranie pliku ścieżki oraz rozpoczęcie pracy. Jeśli zaś zdecydujesz się na bardziej rozwiniętą wersję, możesz liczyć, że będzie ona dodatkowo umożliwiała przeprowadzenie próby obróbki, dokonanie zmian ustawień, a także sposobu pracy obrabiarki. W przypadku najbardziej złożonych systemów zyskasz także edytor do samodzielnego rysowania oraz wprowadzania poprawek. Innym ciekawym rozwiązaniem jest funkcja wizualizacji w czasie rzeczywistym, która pozwoli uniknąć wielu pomyłek, jak również sprawdzić, kiedy zostanie zakończona praca.

Funkcje dostępne w systemach sterowania maszynami CNC
Jak wcześniej wspomnieliśmy, systemy sterowania maszynami CNC różnią się od siebie poziomem zaawansowania. Jeśli chcesz wiedzieć, czym dokładnie, zapraszamy do dalszej lektury. Jedną z funkcji systemów sterowania jest na przykład automatyczne wytyczanie trasy urządzenia na podstawie wgranych plików. Warto pamiętać, że rozszerzenia obsługiwane przez systemy to m.in. PLT, DXF czy HPGL itp. Oprócz tego z pomocą odpowiednich funkcji istnieje możliwość zwiększenia liczby bazowych punktów programowalnych. Dzięki temu praca maszyny nie będzie zależna od położenia przedmiotu przeznaczonego do obróbki. 

Korzystając z oprogramowania zaawansowanego można podzielić pracę maszyny CNC na kilka etapów. Dzięki temu będzie możliwa szczegółowa kontrola procesów produkcyjnych. Ciekawą opcją jest także możliwość zastosowania urządzenia jako jednego z elementów automatycznej pracy, co pozwala zyskać jeszcze lepsze wyniki czasowe. Rozwiązaniem wartym uwagi okazuje się również czujnik mierzący długość narzędzia, a także funkcja do przeprowadzania próby testowej.

Wybór systemu do sterowania obrabiarką CNC – najważniejsze kwestie
Jeśli zamierzasz zdecydować się na zakup systemu sterowania do maszyny CNC, pamiętaj o tym, by dokładnie przemyśleć wybór konkretnego rozwiązania. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż system w głównej mierze odpowiada za funkcje urządzenia, a także wpływa na wygodę obsługi. Istnieje cały zestaw kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, by dobrać rozwiązanie, odpowiadające potrzebom konkretnej branży. Na przykład fabryka mebli będzie miała zupełnie inne oczekiwania co do systemów sterowania niż chociażby zakład produkujący sprzęt elektroniczny. Oprócz tego wybór maszyny, jak i oprogramowania zależy także od właściwości, jakie ma posiadać gotowy produkt. Ze względu na te kwestie określa się konkretny kształt, a także metodę obróbki. Niebagatelne znaczenie podczas wyboru systemu sterowania ma także komfort pracy. Warto więc zdecydować się na prosty, intuicyjny interfejs. To samo tyczy się również zestawu podpowiedzi oraz wykrywania błędów. Zaawansowane rozwiązania nie wymagają od użytkownika samodzielnego generowania kodów NC, lecz robi to za niego. 

Odpowiedni serwonapęd dobierz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/83-automatyka/serwonapedy

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.