17.03.2020

Obróbka CNC w przemyśle

Kategorie: Polska, Rynek, Wydarzenia
Fot.: EBMiA

Obróbka CNC w przemyśle – przykłady zastosowania


Technologia, jaką jest obróbka CNC, ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Umożliwia wytwarzanie bardzo dokładnych elementów w dużych ilościach i w bardzo krótkim czasie. Jedno zaprogramowanie maszyny pozwala produkować ten sam element nawet tysiące razy, z zachowaniem dokładnie tej samej precyzji. W taki sposób można wytwarzać np. koła zębate oraz elementy walcowate czy stożkowate. Poznaj inne przykłady zastosowania obróbki CNC.

Obróbka skrawaniem – co to jest?

Jest to proces, w którym maszyna skrawająca zdejmuje określone warstwy z wcześniej przygotowanego materiału. Może być to na przykład drewno, metal czy tworzywo sztuczne. Dzięki temu obróbka skrawaniem pozwala uzyskać zaplanowany kształt. Zastosowanie tego procesu wymaga pomocy narzędzi skrawających, których kształt oraz tory ruchu dają pożądane efekty.
Do maszyn skrawających zaliczamy np. tokarki, frezarki, strugarki czy wiertarki. Wybór narzędzi, które możemy w nich zamontować, jest bardzo szeroki. Dzięki temu nowoczesna obróbka pomaga w niemal każdej gałęzi przemysłu. Poniżej znajdziecie kilka przykładów jej zastosowania.

Usługi CNC na zlecenie

Nowoczesna obróbka z wykorzystaniem maszyn CNC sprawia, że fabryki posiadające je w użyciu oferują różnego rodzaju usługi CNC. Może to być np. toczenie czy frezowanie. Dzięki temu można wytwarzać unikalne lub bardzo skomplikowane elementy, ale także produkować części zamienne, których zakup jest utrudniony. 

Ponadto precyzyjne detale, jakie z pomocą CNC można uzyskać, sprawiają że ta technologia jest pomocny przy tworzeniu prototypów konstrukcji. Takie elementy można wykonać na zamówienie, także seryjnie. Wystarczy, że zamawiający dostarczy fabryce rysunki techniczne. Dodatkowo stworzony zapis programu pozwala w przyszłości powtórzyć zlecenie.

Obróbka CNC w motoryzacji i przy produkcji maszyn

Motoryzacja to jedna z dziedzin, w której zastosowanie znajduje nowoczesna obróbka CNC. Umożliwia seryjną produkcję precyzyjnych detali, których jakość wykonania warunkuje poprawny montaż i działanie pojazdów. Ponadto obróbkę CNC wykorzystują także zakłady zajmujące się regeneracją części.

Kolejną branżą jest produkcja maszyn rolniczych i budowlanych. Ta gałąź charakteryzuje się zapotrzebowaniem na detale konstrukcyjne o dużej różnorodności. Są to setki typów pierścieni, nakrętek, łączników czy nakładek w wielu rozmiarach. Niemal każdy producent kombajnów czy siewników oferuje maszyny charakteryzujące się unikalną budową. Bez obróbki CNC nie byłoby możliwe szybkie produkowanie serii identycznych elementów.

CNC w branży lotniczej i HVAC

Utrzymanie wysokich standardów to konieczność w branży lotniczej. Dlatego zastosowanie znalazła tu nowoczesna obróbka CNC. Produkcja części do samolotów o odpowiedniej jakości warunkuje uzyskiwanie certyfikatów bezpieczeństwa.

Na koniec dodajmy jeszcze, że obróbka CNC znalazła zastosowanie także w branży HVAC. Branża ta zajmuje się budową instalacji ogólnosanitarnych, takich jak klimatyzacja, wentylacja, centralne ogrzewanie czy instalacji wodnych i gazowych. Technologia maszyn sterowanych numerycznie umożliwia produkowanie często unikalnych konstrukcji czy jednostkowych detali do tworzenia przyłączy. 

Części do maszyn CNC i nie tylko znajdziesz w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/196-czesci-maszyn

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.